Вести

Повереништво СНС Врање

 

         Став Владе Србије  и Министарства здравља је јасан.Здравствени центар као институција се гаси, јер га закон не препознаје. Усвојен је деобни биланс такав какав је и све наравно зависи од одлука Владе према којима ће се управљати Повереништво СНС у Врању. Просес формирања Опште болнице је у току и мора да се реализује до краја.У том циљу  недавно је од стране др Златибора Лончара министра здравља РС, именован за в.д. директора Болнице у оснивању др Слободан Миленковић специјалиста ортопедије. Његов задатак су активности око формирања нове болнице и органа управљања.У томе ће др Миленковић имати  максималну подршку Повереништва СНС Врање.

         Иначе, у Здравственом цетру Врање позната је катастрофална финансијска ситуација која се сваког месеца продубљује. Чињеница је  да  у решавању круцијалних проблема нема помака. Главни генератор финансијске дубиозе ЗЦ Врање је уговарање или решавање статуса неуговореих радика. Подсећамо да је реч о последицама катастрофалог руковођења од стране претходог руководства у ЗЦ, а за овај проблем никакво решење није нашло ни актуелно руководство у протеклих десет месеци.

         С` тим у вези,  на састаку Савета за здравство СНС Врање, одржаном 8. oктобра, донета је одлука да сви чланови СНС који партиципирају у менаџмету садашњег руководства дају оставке на функције како би се оградили од неуспешне и погрешне политике која се води у ЗЦ Врање.

        Додатне компликације у смислу одуговлачења и спречавања одвајања Болице од  Дома здравља, су и опструкције које се већ дуже време предузимају у циљу прикривања релевантних чињеница и изношења неистина у вези фалсификованог печата и потписа, деобног биланса и коме ће колики дуг да припадне. По деобном билансу, Дому здравља не би припао већи део дугова ЗЦ. У процентима речео, од укупог дуговања  Дому здравља  припало  би око  20 одсто, Болници 77 одсто, а Дому здравља Трговиште око 2,5 посто. Према томе нема ту никаквог угрожавања буџета локалне  самоуправе јер она није глави финансијер Дома здравља. Плате, санитетски материјал, лекове, гориво, енергете, комунална дуговања и друго финансира Република, односо РФЗО. Обавеза локалне самоуправе је у домену инвестиционог одржавања просторија, медицинске опреме и слично. Према томе локална самоуправа дугове Дома здравља није у обавези да  враћа. Ако, држава донесе Закон о преузимању јавног дуга то би значило преузимање новчаних дугова не само за болнице него и за све домове здравља, односо за све здравствене установе, па и домове здравља, који су у систему плана мреже Министарства здравља. 

 

   У Врању, 10.октобар `14.године                                                                                                Повереништво СНС Врање