
Међународни дан борбе против корупције
Данас је 9. децембар, Међународни дан борбе против корупције, који се у свету обележава од 2004. године. Годину дана раније, Уједињене нације усвојиле су Конвенцију против корупције, чији су циљеви унапређење и јачање мера за ефикасно и успешно спречавање ове негативне друштвене појаве. Корупција, како год да је дефинишемо, представља озбиљну препреку економском, социјалном и демократском развоју сваке земље па и наше, а последице су видљиве голим оком: осиромашење државе и друштва и драстичан пад поверења грађана у демократске институције Републике Србије.
Српско друштво има историјску шансу да се обрачуна са корупцијом, која деценијама разједа друштвено и економско ткиво наше земље. Српска напредна странка, са премијером Александром Вучићем, одлучна је у намери да сломи корупцију и створи услове за нормалан развој и бољи стандард нашихљуди. На делу је стварање ефикасне антикорупцијске инфраструктуре, односно изградња нормативних, институционалних и активистичких ресурса на републичком, али и на локалном нивоу за борбу против корупције. Усвојено је низ антикорупцијских закона, почевод Закона о јавном набавкама, Закона о финансирању политичких активности, Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, Закона о Агенцији за борбу против корупције и низ других. Такође, формирана су и независна антикорупцијска тела: Агенција за борбу против корупције, Повереник за информације од јавногзначаја, Заштитник грађана, Државна ревизорска институција и Савет за борбу против корупције, као саветодавно тело Владе Републике Србије. Циљ нормативне легислативе и успостављених институција је да корупцију у Србији, уколико је на самом почетку не искорене, сведу на прихватљиви ниво и успоставе владавину права, демократије и тржишне и социјално одговорне привреде.
Међутим, колико год да су импресивни резултати борбе против корупције на републичком нивоу, ситуација на локалном нивоу, у нашем граду, на том плану је поражавајућа. Антикорупцијска иницијатива у Врању не постоји, као ни политичка воља да се спречи огромна стопа корупције која је заступљена у свим сегментима друштвено – политичког живота. Можда је најбоља прилика пропуштена пре неколико година, када је било контаката и неких почетних договора са БИРОДИ-јем и УСАИД-ом да се Врање придружи пројекту „Локални планови за борбу против корупције и грађански активизам“. Основни циљ овог плана је формирање Локалног антикорупцијског форума (ЛАФ) и ово тело би представљало аутономни институционални оквир за креирање, реализацију и праћење ефеката борбе против корупције на локалном нивоу. ЛАФ би се састојао од признатих и доказаних људи у свом послу, људи са интегритетом из органа локалне самоуправе, медија, цивилног друштва, академске заједнице и предузетника, који би били бирани на конкурсу. Међутим, то некима није одговарало јер би онда морали да полажу рачуне о томе како троше буџетски новац, како спроводе јавне набавке, како непоштују законе, како су успели да леп град и индустријски центар, какав је био Врање, претворе у запуштену варош у којој живе људи без будућности и наде у боље сутра.
Потпуно је недопустива организована системска корупција коју наша актуелна политичка елита, својим пасивним а често и активним учешћем, легитимизује, стварајући амбијент у комене постоји политичка воља нити свест и интерес за борбу против корупције. Данашњи дан је идеална прилика да подсетимо наше грађане да још увек постоје људи са довољно моралног капацитета и личног интегритета, који могу да покрену антикорупцијску борбу у нашем граду и у политичку историју пошаљу оне који нас деценијама својим деловањем упорно враћају у прошлост.
ПОВЕРЕНИШТВО СНС ВРАЊЕ
Савет СНС заборбу против корупције